در صورت داشتن سوال يا بروز مشکل در سايت با ما تماس بگيريد 09304293050
کتاب انگلیسی مجازی آنلاین

جستجو

کتابهاي انگليسي

نمونه سوال و کتابهای معلم جواب ورک بوک کانون زبان دانلود کتابهای فامیلی اند فرندز محل تبليغات شما محل تبليغات شما منابع آموزشی کتابهای اسپیک نو محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما

موضوعات

کتابهای زبان بزرگسالان
کتابهای زبان نوجوانان
کتابهای زبان کودکان
منابع آزمونهای زبان
آموزش زبان انگلیسی
دانلود نرم افزار
موبایل
بازی
فناوری - IT
فیلمهای آموزشی
انیمیشن-کارتون
همراه اول-ایرانسل
کتابخانه مجازی آنلاین
مقاطع تحصیلی
خدمات سایت
آموزش آی تی
زبان آلمانی
ترفند

به مجازی آنلاین خوش آمدید

جواب کتاب انگلیسی کانون زبان
کانال مجازي آنلاين را دنبال کنيد : Telegram Channel : @Majazionline

آموزش 10 فرمان CMD که هر کاربر ویندوز باید بداند!

مایکروسافت ابزار command line را هرچند به آهستگی اما به شکل مداوم در کنار ویندوز به تکامل رسانده است. اما از آنجایی که این ابزار یک ابزار مبتنی بر Text و اولیه است که تقریبا در سیستم عامل های مدرن دوره آن به سر آمده است، این امر بی دلیل نیست. هنوز فرامینی در این ابزار وجود دارند که در بسیاری از موارد به شدت کاربردی هستند و هر کاربر ویندوز باید با آنها آشنا باشد.

اغلب کاربران ویندوز شاید هیچ گاه در طول دوران استفاده از این سیستم عامل به cmd یا همان Command Line رجوع نکنند. اما این ابزار فرامینی را در بر دارد که هنوز در دل ویندوز به کار می آیند و حتی ویندوز 8 نیز تعدادی فرامین و ابزار جدید را به cmd افزوده است.

در اینجا شما را با ده فرمان پر کاربرد در این ابزار آشنا میسازیم که نحوه استفاده شما از ویندوز را چند پله بالاتر میبرد:

ده فرمان CMD که هر کاربر ویندوز باید بداند!

1 – Cipher

پاک کردن فایلها از روی یک دیسک سخت، به معنی آن نیست که این فایلها و داده ها برای همیشه پاک شده اند. بلکه این کار به این معنی است که این فایلها دیگر قابل دسترسی نیستند و فضای متعلق به آنها آزاد شده است. این داده ها و فایلها همگی قابل بازیابی هستند مگر آنکه با داده های جدید رونویسی شوند که این کار البته کمی زمان میبرد.

فرمانی cipher فضای آزاد بر روی حافظه شما را با داده های اتفاقی رونویسی میکند و به این ترتیب از بازیابی داده های پاک شده جلوگیری مینماید. برای مثال برای پاکسازی کامل درایو C خود باید دستور cipher /w:c را اجرا نمایید. این فرمان هیچ تاثیری بر داده ها و فایل هایی که پاک نشده، ندارد در نتیجه مشکلی برای سیستم عامل و داده های موجود شما ایجاد نمیکند:

ده فرمان CMD که هر کاربر ویندوز باید بداند!

2 – ipconfig

این دستور آدرس IP شما را که در حال حاضر از آن استفاده میکنید، اعلام میکند. اما اگر از یک مودم استفاده میکنید (مانند همه رایانه های امروزی) به جای IP اصلی، آدرس Local مودم را در اختیار شما قرار میدهد.

اما با این حال این فرمان هنوز هم کاربردی است، زیرا فرامین ثانویه زیادی را در بر میگیرد. برای مثال دستور ipconfig/release به همراه ipconfig/renew سیستم عامل شما را مجبور میکند که یک IP جدید دریافت کند که در مواردی که مشکل در اتصال به اینترنت به دلیل تداخل IP ها باشد، بسیار کاربردی است.

همچنین میتوانید از دستور ipconfig/flushdns برای تازه کردن DNS خود استفاده نمایید. این فرامین در زمانی که به دنبال عیب یابی در اتصال به اینترنت باشید، بسیار کاربردی هستند.

3 – Netstat

اجرای دستور netstat –an فهرستی از تمامی پورت های فعال فعلی بر روی سیستم به همراه IP متعلق به آنها را به شما ارائه میکند. همچنین میتوانید به وسیله این دستور بفهمید که در حال حاضر وضعیت هر پورت به چه ترتیبی است: Listening، Established یا Closed.

این دستور به ویژه در زمانی که میخواهید دستگاهی ر ا که به رایانه شما متصل شده است اما به خوبی عمل نمیکند را عیب یابی کنید یا در زمانی که به دنبال یک بدافزار بر روی سیستم خود هستید، کاملا کاربردی است.

4 – ping

اجرای دستور ping به همراه یک IP آدرس یا آدرس یک وب سایت، مجموعه ای از داده ها را برای آزمایش به آدرس مذکور ارسال میکند. اگر این داده ها به خوبی به مقصد رسیده و بازگشت داده شوند، متوجه میشوید که در اتصال شما یا دستگاهی که به سیستم متصل کرده اید هیچ ایرادی وجود ندارد.

اما چنانچه این آزمایش ها نا موفق باشند (Fail) به این معنی است که مانعی بر سر راه ارتباط وجود دارد. این دستور نیز در زمان عیب یابی ارتباط و اتصال اینترنت یا شبکه به شدت مورد استفاده است:

ده فرمان CMD که هر کاربر ویندوز باید بداند!

5 – Pathping

این فرمان نسخه پیشرفته تر فرمان Ping است که در زمانی کاربرد دارد که بین سیستم شما و دستگاهی که آن را مورد آزمایش قرار میدهید، چندی مودم وجود داشته باشد. همانند دستور ping در این فرمان نیز pathping را به همراه IP آدرس دستگاه مربوطه اجرا میکندی. اما بر خلاف ping این دستور اطلاعاتی نیز در خصوص مسیر رفت و آمد داده ها در آزمایش ها به شما ارائه میکند.

6 – Powercfg

این دستور یکی از پرکاربرد ترین دستورات برای فهمیدن میزان و روش مصرف انرژی سیستم شما است. میتوانید از دستور powercfg/hibernate on یا powercfg/hibernate off برای فعال یا غیرفعال کردن قابلیت Hibernate استفاده کنید و همچنین دستور Powercfg/a وضعیت فعلی ذخیره انرژی یا باتری سیستم شما را گزارش میدهد.

همچنین دستور powercfg/lastwake آخرین دستگاهی را که منجر به خارج شدن سیستم شما از وضعیت Sleep شده است را نمایش میدهد که در زمانی که به دنبال دلیل بیدار شدن بی جهت سیستم خود هستید، میتواند کمک زیادی به شما بکند.

اما از همه مهمتر دستور powercfg /energy است گزارشی کامل از میزان مصرف انرژی سیستم به شما ارائه میکند. این گزارش میتواند به شما همه خطاهایی که منجر به مصرف بیش از حد معمول انرژی در سیستم میشود را نشان دهد:

ده فرمان CMD که هر کاربر ویندوز باید بداند!

اما ویندوز نسخه 8 دستور جدیدی به این فرمان اضافه کرده است که گزارشی کامل از وضعیت مصرف انرژی باتری نمایش میدهد. powercfg /batteryreport این گزارش را به پوشه ویندوز شما میفرستد که اطلاعات خوبی در خصوص عمر باتری، ظرفیت حدودی آن و وضعیت شارژ آن به شما ارائه میکند.

7 – Shutdown

ویندوز 8 همچنین دستور جدید دیگری را نیز به cmd اضافه کرده است که همانطور که حدس زدید، مربوط به shutdown کردن سیستم است. البته این دستور در نگاه اول بسیار بی مورد و اضافی به نظر میرسد اما آنچه مهم است آرگومانهایی که است به همراه این دستور ارسال میشود.

برای مثال دستور shutdown /r /o منجر به آن میشود که سیستم شما Restart شده و منوی Advanced Start Options برای شما به نمایش در آید که از آنجا میتوانید به گزینه Safe Mode و ابزارهای Recovery ویندوز دسترسی داشته باشید. این دستور در زمانی که به دنبال عیب یابی سیستم خود باشید، بسیار کاربردی است.

8 – Tasklist

دستور tasklist شما را با فهرستی از تمامی task های فعال بر روی سیستم عامل مواجه میسازد. هرچند با وجود ابزاری مانند Task Manager این دستور به نظر بیهوده می آید اما در مواردی، اقدام به نمایش task هایی میکند که Task Manager از نشان دادن آنها غفلت کرده یا عاجز بوده است:

ده فرمان CMD که هر کاربر ویندوز باید بداند!

همچنین این دستور نیز از آرگومانهای پرکاربردی برخوردار است. برای مثال tasklist –v جزئیات بیشتری را در خصوص هر task ارائه میکند و tasklist –m مکان فایل های dll مرتبط با هر task را نیز نمایش میدهد. این دستور در عیب یابی حرفه ای سیستم کاربردی است.

9 – taskkill

همه task هایی که با فرمان tasklist نمایش داده میشوند، دارای یک فایل اجرایی و یک کد چهار رقمی با نام ID هستند. به این ترتیب میتوانید با هر کدام از این Task ها را با اجرای دستور taskkill –im به همراه نام فایل اجرایی آن، یا taskkill –pid به همراه کد ID آن خاتمه داده و متوقف کنید.

10 – driverquery

درایورها از جمله مهمترین نرم افزارهایی هستند که بر روی سیستم شما نصب شده اند و کار آنها ایجاد ارتباط بین سخت افزار و سیستم عامل است. عدم وجود یک درایور یا عدم نصب موفق آن در سیستم منجر به بروز مشکلات اساسی در کار سخت افزار مربوطه میشود.

در نتیجه دسترسی به فهرستی از درایوهای موجود بر روی سیستم ضروری است و این دقیقا همان کاری است دستور driverquery انجام میدهد. میتوانید این دستور را برای دریافت جزئیات بیشتر از درایورها و پوشه محل نصب آنها به شکل driverquery –v اجرا نمایید:

ده فرمان CMD که هر کاربر ویندوز باید بداند!

ما در اینجا تنها به چند مورد از پر کاربرد ترین دستورهای cmd در ویندوز اشاره کردیم. مسلما دستورهای cmd به همراه همه آرگومانهای آنها به هزاران دستور میرسد. برای اطلاع از همه این دستورها میتوانید راهنمای دستورات مرجع cmd مایکروسافت را از اینجا دانلود کنید و همچنین اگر شما نیز دستور کاربردی دیگری در cmd به خاطر دارید آن را با ما و سایر کاربران در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.
گردآوري و تنظيم: www.majazionline.ir

منبع:تابناک

کانال مجازي آنلاين را دنبال کنيد : telegram.me/majazionline

اين مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذاريد
برچسب ها : 10 فرمان CMD که هر کاربر ویندوز باید بداند! ,

مطالب مرتبط

آموزش فعال کردن صفحه کلید فارسی در ویندوز های مختلف
آموزش تصویری ارسال فایل‌های exe از طریق ایمیل
آموزش این روش جدید را جایگزین "Restart" کنید
آموزش حل مشکل پرش صفحه مانیتور با چند کلیک
پسورد ویندوز خود رافراموش کردید؟پیدا کردن رمز ویندوز خود بدون نرم افزار
آموزش بازگرداندن ویندوز هنگ کرده به حالت اولیه
آموزش تصویری جلوگیری از حذف و ویرایش فایل
آموزش کار با کامپیوتر بدون موس!!!
آموزش قفل کردن کیبوردسیستم شما
آموزش تبدیل صفحات وب به فایل PDF با روشی ساده
آموزش بدون محدودیت رمز وارد ویندوز شوید!!!
آموزش حذف کردن منوهای کلیک راست ویندوز
آموزش رفع مشکل کاهش سرعت راست کلیک و خطاهای مربوط به آن
ترفند با خط فرمان ویروس اتوران و تروجان را از رایانه خود پاک کنید
ترفندی برای زیبا سازی پوشه‌ها در ویندوز
آموزش 4 نکته طلایی برای استفاده از موشواره رایانه
آموزش پنجره‌هاي باز را با ترفند جدید ببندید
ترفندروشی برای ذخیره و کپی شبکه
ترفندروشی ساده برای Copy و paste در Command prompt
ترفند بازگردانی ويندوز هنگ کرده با ترفندی حرفه ای
ترفندپاک کردن backup‌ های قدیمی ویندوز
آموزش ۱۰ ابزار مفید سیستمی مخفی در ویندوز
آموزش سه کلیک برای تبدیل رایانه به نمایشگر سه بعدی!
ترفندروشن شدن کامپیوتر با کیبورد و دابل کلیک موس!!!
آموزش باز نمودن POWERSHELL از طریق منوی راست‌کلیک پوشه‌ها
آموزش کنترل کامپیوتر با ۵ دستور تشخیص صدا
آموزش یافتن سریع فایل‌ یا پوشه‌ در یک پوشه شلوغ
آموزش افزایش رزولوشن با حفظ اندازه آیکون ها
آموزش حذف موارد دلخواه از كنترل پنل
آموزش تصویری نحوه کار با افزونه ویراستیار فارسی بر روی ورد
آموزش تغییر مسیر پیش‌فرض Program Files
آموزش بهترین کلیدهای میانبرکیبوردکه معمولا ازآنها استفاده نمی‌کنیم
ترفندسرعت خاموش شدن رایانه خود را چند برابر کنید
آموزش مکالمه کردن با تلفن از طریق کامپیوتر
ترفندی برای حل 2مشکل رایانه شما
با این ترفند روند Shutdown رایانه خود را سرعت ببخشید !
فایل های مهم خود را در سه گام پنهان کنید + ترفند
ایجاد صفحه کلید مجازی ترفندی برای جلوگیری از نرم افزارهای جاسوسی
نمايش متن و پيغامي براي كاربران، هنگام شروع ويندوز
مخفی کردن یک فولدر یا فایل به شکلی جدید و حیرت انگیز!
کپی کردن متن خطا و ارور ها
نحوه فعال کردن قابلیت Inline AutoComplete در محیط ویندوز
چگونه نام فایل هایمان را در ویندوز نامرئی کنیم؟
چگونه به منوی start آیکون video را اضافه کنیم؟-ترفند کامپیوتر
با رايانه‌تان تماس تلفني بگيريد!
حل مشکل کند باز شدن پوشه‌ی Downloads
حذف موارد دلخواه از كنترل‌پانل
تغییر فرمت کلیه فایل های موجود در یک فولدر با فرمت یکسان در محیط ویندوز
چگونه ویندوز سیستم خود را فارسی کنیم؟
غیرفعال کردن گزینه مزاحم Web Service به هنگام اجرای فایل‌‌های ناشناخته

آخرين مطالب ارسالي

-براي پاسخ سريع لطفا با شماره 09304293050 تماس بگيريد


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
قوانين بخش نظرات
1 - نظرات اسپم و تبليغاتي تاييد نخواهد شد.
2 - فقط نظراتي که جنبه عمومي داشته باشند تاييد و منتشر مي شوند.
3 - نظرات فينگليش تاييد نخواهند شد.
4 - هرگونه درخواست و يا حل مشکلات فقط در انجمن امکان پذير است.
5 - لطفا انتقادات و پيشنهادات و همچنين درخواست هاي خود را از بخش هاي تماس با ما و درخواستي ها ارسال نماييد.

کانال مجازی آنلاین

کانال تلگرام مجازی آنلاین

مجوزهاي سايت

logo-samandehi

اطلاعات کاربري

مطالب پربازديد

مطالب تصادفي

آمار سايت

کل مطالب : 7548
کل نظرات : 1439
افراد آنلاين : 15
تعداد اعضا : 9240
بازديد کل سايت : 29,541,154