در صورت داشتن سوال يا بروز مشکل در سايت با ما تماس بگيريد 09304293050

اسلايد شو

جستجو

تبليغات

محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما

موضوعات

کتابهای زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی
زبان آلمانی
آموزش آی تی
ترفند
دانلود نرم افزار
موبایل
بازی
فناوری - IT
فیلمهای آموزشی
انیمیشن-کارتون
همراه اول-ایرانسل
کتابخانه مجازی آنلاین
مقاطع تحصیلی
خدمات سایت

قالب وبلاگ

محل تبليغات شما اينجاست

محل تبليغات شما
کانال مجازي آنلاين را دنبال کنيد : telegram.me/majazionline

آشنایی با10 ابزار پرکاربرد مخفی در ویندوز

فارنت: فرقی ندارد از ویندوز ۷ استفاده بکنید یا ویندوز ۸ و یا از نسخه‌های در حال انقراض سیستم عامل پرکاربرد مایکروسافت!، چرا که این سیستم عامل چندین ابزار سیستمی پنهان در خود جای داده که تنها به برخی از انها می‌توانید از منوی استارت دسترسی داشته باشید و به باقی آنها تنها با تایپ چند خط دستور کد فرمان در کادر Run‌ می‌توانید دسترسی داشته باشید.بسیاری از این ابزار به راحتی و اگر تنها نام آنها را بدانید در دسترسی شما قرار دارند و کافیست با باز کردن منوی استارت و تایپ کردن نما آنها به خود ویندوز فرمان در اختیار قرار دادن آنها را بدهید. در ویندوز ۸ شما به منوی تنظیمات در کادر جستجو دسترسی پیدا خواهید کرد.

ابزار Windows Memory Diagnostic

سیستم عامل ویندوز یک ابزار تشخیص حافظه دارد که می‌تواند کامپیوتر شما را ری‌استارت کرده و مشکلات حافظه رایانه شما را بررسی و اعلام کند.این ابزار دقیقا مانند ابزارهای حرفه‌ای موجود عمل می‌کند و اگر شما می‌خواهید حافظه رایانه خود را برای برخی مشکلات احتمالی بررسی کنید، نیازی به نصب هیچگونه نرم‌افزار سوم دیگری نیست و به وسیله همین ابزار می‌توانید کار رایانه خود را راه بیندازید. برای دسترسی به این ابزار کافیست نام آن را در ویندوز جستجو کنید تا در برابر شما قرار بگیرد.

ابزار Resource Monitor

این ابزار در واقع جزئیات مصرف منابع در رایانه شما را بررسی و جزئیات آن را به صورت یک گزارش در اختیار شما قرار می‌دهد. با این ابزار شما می‌توانید پهنای باند مورد استفاده پردازنده، هارد دیسک، شبکه و حافظه کارت گرافیکی و باقی منابع سخت‌افزاری خود را بررسی کنید.این بدان معناست که شما می‌توانید ببینید که کدام پروسه سنگین در حال اجرا بر روی هارد دیسک و یا شبکه شما قرار گرفته و باعث کند شدن آن می‌شود. این ابزار اطلاعات و جزئیات بیشتری را در خصوص منابع سخت‌افزاری شما از آنچه که TaskManager‌ قرار می‌دهد برای شما مهیا می‌کند.

برای دسترسی به این ابزار کافیست TaskManager‌را اجرا کرده و به زبانه Performance بروید و بر روی گزینه Resource Monitor کلیک کنید. این ابزار را می‌توانید به طور مستقیم و با جستجوی نام آن در کادر جستجو در منوی استارت پیدا کرده و استفاده کنید.

ابزار Performance Monitor

این ابزار به شما این امکان را می‌دهد که اطلاعات کارآیی سیستم خود را جمع‌آوری و مشاهده کنید.از این ابزار همچنین می‌توانید برای گزارش‌گیری کارآیی سیستم در یک زمان خاص از جمله تاثیر تغییرات صورت گرفته در سیستم بر کارآیی آن و یا مشاهده و تحت نظر گرفتن کارآیی یک سیستم از راه دور به طور زنده استفاده کنید.

ابزار Computer Management and Administrative Tools

ابزار بررسی کارآیی سیستم در واقع تنها یکی از ابزارهای مدیریت کنسول مایکروسافت (MMC) است و بسیاری از این ابزارهای سیستمی را می‌توانید در بخش ابزارهای مدیریتی ویندوز پیدا کنید اما در عین حال این ابزارها را می‌توانید با باز کردن پنجره ابزارهای مدیریتی رایانه (Computer Management application) در یک پنجره باز کنید.در کنار باقی موارد ، این پنجره شامل ابزارهای زیر است:

- Task Scheduler

این ابزار به شما اجازه می‌دهد که کارها و اقدامات برنامه‌ریزی شده بر روی سیستم را مشاهد و آنها را تغییر دهید و در عین حال وظائف و اقدامات مورد نظر خود را به این برنامه اقدامات اضافه کنید.

- Event Viewer

در این قسمت می‌توانید رویدادهای در حال رخ دادن در رایانه خود را ببینید که شامل همه چیز مانند روند نصب برنامه‌ها، توقف‌های ناگهانی صورت گرفته و حتی صفحه آبی مرگ نیز می‌شود.

- Shared Folders

در این قسمت می‌توانید فولدرهای به اشتراک گذاشته در شبکه در رایانه خود را ببینید. ابزاری که بسیار سریع نمایی از فولدرهای به اشتراک گذاشته را بدون هیچ جستجو و کار اضافی در اختیار شما قرار می‌دهد.

- Device Manager

فکر کنم بیشترین اقداماتی که هر کاربر ویندوز با یک ابزار سیستمی انجام داده باشد به این بخش تعلق پیدا کند. در این بخش همانطور که احتمالا می‌دانید می‌توانید سخت‌افزارها و دیوایس‌های متصل به کامپیوتر خود را ببینید، انها را غیرفعال کنید و یا تنظیمات مربوط به درایور آنها را انجام دهید.

- Disk Management

همانطور که از نام آن پیداست یک ابزار در اصطلاح پارتیشن‌بندی هارد درایو شماست که شما را تقریبا از دانلود و نصب هر گونه برنامه اضافی بی‌نیاز می‌کند.

- Services

در این بخش می‌توانید سرویس‌هایی را که در حال حاضر و در پشت پرده سیستم عامل در حال اجرا هستند را ببینید و آنها را کنترل کنید.در پنجره Administrative Tools  همچنین شاهد ابزارهای مفید دیگری مانند فایروال ویندوز و برنامه‌های امنیتی آن هستیم که به شما اجازه تعیین قوانین خاص در این خصوص را می‌دهند.

- Advanced User Accounts Tool

سیستم عامل ویندوز همچنین یک ابزار پنهان کاربری دارد که برخی گزینه‌ها را که در رابط کاربری عادی و استاندارد ویندوز قرار ندارند را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای باز کردن و دسترسی به این ابزار کافیست کلیدهای ترکیبی WinKey+R را فشار دهید. WinKey در واقع همان کلیدی است که علامت ویندوز بر ریو ان دیده می‌شود و به تنهایی و با زدن آن منوی استارت برای شما باز می‌شود. با زدن این دو دکمه به صورت ترکیبی، کادر Run در برابر شما ظاهر می‌شودحالا کافیست در این کادر تایپ کنید: netplwiz  و یا   control userpasswords2و بعد Enter‌ را بزنید تا پنجره این ابزار در برابر شما ظاهر شود.در این پنجره می‌توانید به تنظیمات کاربران سیستم و گروه‌هایی که ایجاد کرده‌اید دسترسی داشته باشید. برخی امکانات این پنجره تنها در بعضی نسخه‌های ویندوز قابل استفاده است و کاربران ویندوزهای نسخه خانگی و یا نسخه استاندارد به آنها دسترسی ندارند.

- Disk Cleanup

این ابزار نیز مخصوصا برای کاربرانی که از سیستم‌های کُندتر بهره می‌برند ابزاری آشناست یا کاربرانی که از کمبود فضای هارد بر روی سیستم خود رنج می‌برند اما خب هنوز بسیاری از کاربران هستند که از قابلیت این ابزار بی‌خبر هستند.

به هر حال جهت یادآوری هم که شده بد نیست بدانید که با این ابزار علاوه بر کارهای بالا همچنین می‌توانید رایانه خود را برای فایل‌هایی که می‌توانید پاک کنید یا فایل‌های بدردنخور که از یک برنامه پاک شده به جا مانده‌اند یا فایل‌های بدردنخور ناشی از آپدیت ویندوز به جا مانده‌اند اسکن و جستجو کنید.این ابزار دقیقا مانند برنامه‌های پاک کننده سیستم عمل می‌کند اما خب رایگان است و هیچ هزینه‌ای بر روی دست شما باقی نمی‌گذارد.  کاربران حرفه‌ای‌تر به ابزارهایی مانند CCleaner‌ روی می‌آورند اما به نظر این ابزار ویندوز راحت‌تر و کم‌دردسرتر است. برای دسترسی به این ابزار می‌توانید نام آن را در منوی استارت ویندوز جستجو کنید. خانه‌تکانی خوبی داشته باشید!

- Group Policy Editor

همین ابتدای توضیح این ابزار بد نیست بگوئیم که این ابزار تنها در نسخه حرفه‌ای و یا نامحدود ویندوز در دسترس قرار دارد و در ویندوز‌های نسخه خانگی و استاندارد نمی‌توانید به آنها دسترسی داشته باشید.با این ابزار می‌توانید به تنظیمات گسترده‌ای دسترسی داشته باشید که برای استفاده مدیران سیستم‌ها در جهت مدیریت رایانه‌ها در شبکه‌های تحت مدیریت خود، طراحی شده‌اند. البته برخی تنظیمات این ابزار نیز می‌تواند توسط کاربران عادی مورد استفاده قرار گیرد. به طور مثال در ویندوز ۸ می‌توانید با استفاده از این ابزار، منوی قفل صفحه نمایش را غیرفعال کرده و مستقیما به صفحه لاگین برسید. برای رسیدن به این ابزار کافیست در منوی استارت عبارت gpedit.msc را وارد کنید.

- Registry Editor

شرمنده! اگرچه بسیاری از شما با ویرایش رجیستری سر و کار داشته‌اید اما خب همچنان یک ابزار پنهان به حساب می‌آید و هنوز مایکروسافت لینک دسترسی به آن را در منوی استارت نگنجانده است. برای دسترسی به این ابزار همانطور که می‌دانید باید عبارت regedit را در منوی استارت وارد کرده و Enter را بزنید.بسیاری از قابلیت‌های موجود در ابزار Group Policy Editor به صورت معادل در ابزار ویرایش رجیستری نیز وجود دارند. به طور مثال در ویندوز ۸ کاربران نسخه‌های استاندارد نمی‌توانند با استفاده از Group Policy Editor صفحه قفل را غیرفعال کنند اما آنها می‌توانند با همین ابزار ویرایش رجیستری آن را غیرفعال کنند.

- MSConfig

ابزار پیکربندی سیستم یک ابزار کلاسیک دیگر است که کاربران بسیاری در مورد آن تجربه دارند. پیش از ویندوز ۸ که برنامه مدیریت برنامه‌های استارت آپ خود در این خصوص را به بخش TaskManager اضافه کرده، از این ابزار تقریبا پنهانی برای مدیرت برنامه‌های استارت آپ ویندوز که با بالا آمدن ویندوز به طور خودکار اجرا می‌شدند استفاده می‌شد.این ابزار همچنین به شما اجازه مدیریت بخش موسوم به بوت لودر و انتخاب سیستم عامل را می‌دهد که مخصوصا وقتی از چندین سیستم عامل بر روی رایانه خود بهره می‌برید مفید فایده واقع خواهد بود. برای دسترسی به این ابزار می‌توانید در منوی استارت عبارت msconfig را تایپ کنید و Enter را بزنید.

-System Information

این ابزار همانطور که از نام آن پیداست به شما اجازه کسب اطلاع کامل از وضعیت فعلی سیستم را می‌دهد . وقتی می‌گوئیم اطلاعات این یعنی شامل شماره مدل سی دی رام تا هارد دیسک‌ها و ابزارهای جانبی و برنامه‌های استارت آپ موجود سیستم است.این درست که ظاهر چندان کاربر پسندی ندارد و باید برای جستجو در آن حسابی دقت کنید اما به هر حال بدون اینکه به شما زحمت نصب یک برنامه دیگر را بدهد اطلاعات کامل و مفصلی از سیستم را در اختیارتان می‌گذارد. برای دسترسی به این ابزار می‌توانید عبارت System Information را در منوی استارت جستجو کنید.

حالا که می‌دانید این ابزارها در سیستم عامل شما موجود هستند مطمئنا می‌توانید کارهای بیشتری از ویندوز خود انتظار داشته باشید. این ابزارها بر روی بسیاری از ویندوزها موجود هستند و بدون اینکه احتیاج به نصب یک برنامه اضافه داشته باشید می‌توانید کارهای مورد نظر خود را انجام دهید.

گردآوری وتنظیم: www.majazionline.ir
کانال مجازي آنلاين را دنبال کنيد : telegram.me/majazionline

اين مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذاريد

مطالب مرتبط

آموزش اسکرین شات گرفتن در تمامی نسخه‌های ویندوز
آموزش تصویری اتصال شبکه دو لپ تاپ یا کامپیوتر به صورت بی سیم بدون روتر
آموزش افزایش سرعت دیسک کامپیوتر با چند روش ساده
آموزش رفع مشکل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر
کامپیوتر خود را خاموش نکنید
آموزش فعال کردن قفل جدیددر ویندوز 10
آموزش جامع آی سی دی ال ICDL
آموزش اضافه کردن پوشه به منوی Start
آموزش حذف درخواست پسورد پس از روشن شدن کامپیوتر در حالت Sleep
آموزش تصویری حذف پوشه های خالی سیستم با نرم افزار RED
آموزش بسته شدن اتوماتیک برنامه های هنگ کرده درکامپیوتر
آموزش تصویری ساخت کتابخانه آی‌تونز در رایانه
آموزش اضافه کردن نوت پد به راست کلیک
آموزش کامل قطعات کامپیوتر
آموزش وصل کردن تلویزیون به کامپیوتر با بلوتوث
آموزش 12 ترفند ساده و مخفی در ویندوز که کارتان را سرعت می‌بخشد
آموزش تصویری چگونه رمز BIOS را ریست کنیم؟!
آموزش باز گرداندن my computer به دسکتاپ 8.1
آموزش تصویری نصب رم بروی مادربرد
آموزش چگونه می‌توانید دو سیستم عامل گوناگون را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید؟
آموزش لغات تخصصي پر کاربرد کامپيوتر (سری دوم)
آموزش ۴۰ نکته برای حل مشکل کامپیوتر، قبل از تماس با متخصص
آموزش 55 نکته مهم و توصیه عمومی به کاربران کامپیوتر و اینترنت
آموزش چگونه از رتبه سخت‌افزار خود در ویندوز 8.1 مطلع شویم؟
آموزش شبکه کردن دو کامپیوتر با کابل کراس
آموزش لغات تخصصي پر کاربرد کامپيوتر (سری اول)
آموزش بدون نرم افزار کیبوردتان را قفل کنید!!!
آموزش تصویری گذاشتن پسوورد در ویندوز
آموزش تصویری غیر فعال کردن منوی تاخیر جهت افزایش سرعت نمایش کامپیوتر
آموزش تصویری قرار دادن پوشه ها در قسمت taskbar یا نوار ابزار کامپیوتر
آموزش دقیق ذخیره سازی فایل در google drive!
آموزش افزایش سرعت Shutdown در ویندوز
آموزش چگونه مانیتور خود‌ را کالیبره و خوش رنگ کنیم؟
آموزش 8 راهکار طلایی برای ایمن کردن رایانه
آموزش 6 نکته برای وفاداران به XP
آموزش رفع مشکل عدم شناسایی سخت‌افزار بلوتوث در ویندوز
آموزش تصویری چگونه کامپیوتر دسکتاپ خود را کاملا تمیز کنیم
آموزش رفع مشکل اجرای "فایل‌های exe"
جزوات درس کامپیوتر مجموعه مدارس واله
آموزش چطور windows stone تان را غیرفعال کنید؟
آموزش چگونه PS3 را به کامپیوتر متصل کنیم
آموزش نحوه انتخاب رم کامپیوتر
آموزش چگونه از درایوهای جامد استفاده کنیم؟
آموزش علت روشن نشدن کامپیوتر
آموزش ساخت CD بوت تعمیر و بازیابی ویندوز ۸
آموزش گام به گام و تصویری رفع خطای Windows Installer Service unavailable
آموزش تصویری و گام به گام رفع مشکل permission to save in this location
آموزش چند نکته که باید قبل استفاده از اینترنت بدانید
آموزش 10 فرمان کاربردی در محیط cmd
آموزش فایل‌های حذف نشدنی در ویندوز را راحت پاک کنید

صفحات سايت

تعداد صفحات : [Blog_Page_Count]
[Blog_Page]

آخرين مطالب ارسالي

-براي پاسخ سريع لطفا با شماره 09304293050 تماس بگيريد


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
قوانين بخش نظرات
1 - نظرات اسپم و تبليغاتي تاييد نخواهد شد.
2 - فقط نظراتي که جنبه عمومي داشته باشند تاييد و منتشر مي شوند.
3 - نظرات فينگليش تاييد نخواهند شد.
4 - هرگونه درخواست و يا حل مشکلات فقط در انجمن امکان پذير است.
5 - لطفا انتقادات و پيشنهادات و همچنين درخواست هاي خود را از بخش هاي تماس با ما و درخواستي ها ارسال نماييد.

تبليغات

محل تبليغات شما

مجوزهاي سايت

logo-samandehi

اطلاعات کاربري

نام کاربری :
رمز عبور :

مطالب پربازديد

مطالب تصادفي

مجازي آنلاين در شبکه هاي اجتماعي

contact
Telegram : @majazionline
contact
Whatsapp ID : 09304293050
contact
Instagram ID : majazionline
contact
Cloob ID : majazionline
contact
Aparat ID : majazionline
contact
Lenzor ID : majazionline
contact
Facebook ID : majazionline
contact
Google+ ID : +MajazionlineIr
contact
Twitter ID : majazionline

آمار سايت

کل مطالب : 7464
کل نظرات : 1322
افراد آنلاين : 31
تعداد اعضا : 8256
بازديد کل سايت : 21,178,922

چت باکس

[My_Chat_Box]

خرید کتاب آمازون